Blue Flower

oleju

Wymiana oleju to sporna kwestia, ponieważ coraz więcej producentów proponuje zmniejszenie jej częstotliwości. Nie należy jednak się tym kierować lub lekceważyć tej sprawy, jeśli chcesz zapewnić swojemu silnikowi dłuższą żywotność. Dawniej zalecano wymianę oleju raz w roku, dzisiaj nie warto się tym sugerować. Każdy eksploatuje swój samochód w inny sposób, dlatego proponuje się jego zmianę co piętnaście do trzydziestu tysięcy kilometrów. Warto jednak trzymać się dolnej granicy, ponieważ mimo że oleje i silniki są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, ostrożności nigdy nie za wiele.

Jak wiemy na oleju nie opłaca się oszczędzać. Remont silnika to chyba największy koszmar, który spędza sen z powiek każdego kierowcy. Wysoka cena jego serwisu lub ewentualnej wymiany powinna odstraszyć użytkowników od zwlekania z wymianą oleju i filtrów. Jeżeli dokonujemy tego sami, trzeba pamiętać o zanotowaniu na kartce papieru stanu przebiegu oraz dokładny rodzaj oleju, jaki właśnie wlaliśmy i przywieszeniu jej na zbiorniku. Taka informacja powinna być nam dostępna zawsze i wszędzie podczas korzystania z samochodu. Nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebna.


Wymiany oleju dokonują fachowcy w warsztatach samochodowych. Zdarza się, że wolimy dokonać tej czynności sami, by zaoszczędzić pieniądze. Jeśli doskonale się na tym znamy, nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić olej samodzielnie. Warto jednak skorzystać z pomocy odpowiednich osób. Oczywiście należy wcześniej zorientować się w tego typu usługach i znaleźć zaufanego mechanika samochodowego, który zajmie się wymiana oleju . Poznań to miasto, w którym z pewnością znajdziesz kogoś, takiego. Dobry fachowiec przy wymianie oleju, wyczyści silnik specjalnie dobranym preparatem. Przede wszystkim jednak dobierze najodpowiedniejszy dla twojego silnika wysokiej jakości olej.

Osoba odpowiednio wykwalifikowana kieruje się klasą lepkości, określającą zachowanie się oleju w rozmaitej temperaturze i nigdy nie zaproponuje wymiany oleju później niż po przejechaniu trzydziestu tysięcy kilometrów. Niekiedy zdarza się, że mechanik zasugeruje wymianę oleju na bardziej gęsty. Nie należy jednak robić tego samemu jeśli nie znamy się na silnikach. Istnieje też podstawowa zasada: nie zmienia się oleju z syntetycznego na półsyntetyczny. Jeśli mówimy o wymianie oleju, warto też wziąć pod uwagę to, co najbardziej go zużywa, czyli tzw. „ciężka noga”. Przetrzymywanie pracy silnika na największych obrotach nie wróży niczego dobrego. Jeśli eksploatacja samochodu jest intensywna i dotyczy głównie dróg miejskich trzeba pomyśleć o częstszej wymianie oleju niż proponuje producent pojazdu.


Kilka podstawowych zasad użytkowania samochodu to podstawa, dzięki której pojazd będzie służył przez wiele lat w miarę możliwości bezawaryjnie. Należy do niej przede wszystkim kontrola opon, klocków hamulcowych, rozrządu oraz wymiana oleju Poznań oferuje cały szereg punktów, w których możliwa jest konsultacja z odpowiednim fachowcem i skorzystanie z jego pomocy.