Blue Flower

Wiele osób uważa, że turbodoładowanie montowane w samochodach osobowych to stosunkowo nowy wynalazek. Tymczasem pierwsze prace związane ze wspomnianym rozwiązaniem były prowadzone już ponad sto lat temu. Samo turbodoładowanie opatentowano dokładnie w tysiąc dziewięćset piątym roku, czyli jak nietrudno policzyć aż sto dziesięć lat temu. Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę z tego, że od momentu pierwszych testów do momentu masowego montowania turbosprężarek w samochodach minęło trochę czasu. Niemniej jednak niemal od samego początku widziano w takich pracach ogromny potencjał. Dziś ten ostatni przekłada się na nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne auta. Co warto wiedzieć na temat turbin? Dlaczego powszechnie bardzo często uważa się, że turbodoładowanie regularnie ulega uszkodzeniu? Jeśli posiadamy samochód z turbosprężarką, powinniśmy poznać odpowiedzi na te pytania.

Awarie turbosprężarek – prawda czy mit?

Nie bez powodu mówi się, że turbosprężarki często ulegają awarii. Okazuje się jednak, że z reguły to właśnie kierowcy aut mają bezpośredni wpływ na regularne usterki i uszkodzenia. Zamontowana w silniku turbina jest częścią funkcjonalną oraz istotną, ale jednocześnie podatną na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeśli źle eksploatujemy samochód, najczęściej i najszybciej odbija się to na jego sercu. Czyli oczywiście na silniku. Już podczas zakupu samochodu z turbosprężarką powinniśmy dopytać się sprzedawcy o to, jak odpowiednio się nim „opiekować”. 

Zakup turbosprężarki – nowa czy używana?

Jeśli nasza turbosprężarka ulegnie awarii, najczęściej można ją zregenerować. Czasami bywa jednak tak, że uszkodzenia są zbyt poważne. W takich sytuacjach mechanik samochodowy zleca zakup części zamiennej. Warto pamiętać o tym, że potrzebny element możemy zdobyć na własną rękę. Z reguły koszt takiego zakupu jest wtedy mniejszy. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim należy zdobyć informację o tym, jaka turbosprężarka będzie współpracować z naszym silnikiem. Powinien jej udzielić mechanik, jednak jeśli tego nie zrobi musimy o to dopytać. Gdy mamy już wszystkie potrzebne informacje, musimy znaleźć sklep, z którego zamówimy turbinę. Przykładem profesjonalnego miejsca, w którym znajdziemy turbosprężarki jest firma Kramex. Jej dokładny adres to ulica Drzymały 12 Ruchocice 602 185 513. Jeśli chodzi o Kramex turbosprężarki oferowane przez wspomnianą firmę są zarówno nowe, jak i używane. Jeśli nie stać nas na nową część, możemy nabyć używany, ale stuprocentowo sprawny zamiennik.

https://goo.gl/maps/Cphwb

Za i przeciw – z turbosprężarką czy bez?

Ewentualna awaria może odstraszać kierowców od samochodów z turbosprężarkami. Warto jednak podkreślić, że odpowiednie użytkowanie auta minimalizuje ryzyko występowania jakichkolwiek usterek. Niezaprzeczalnymi zaletami turbin są z kolei: lepsza wydajność samochodu, mniejsze spalanie czy zwiększona moc silnika. Dzięki takim elementom nasza jazda staje się bardziej komfortowa, ekonomiczna i oczywiście ekologiczna. Chociażby z tych względów warto w samochód z turbodoładowaniem czym prędzej zainwestować.