Blue Flower

Każdego roku wielu studentów zadaje sobie pytanie o to czy rozpocząć studia w Polsce czy może wybrać jedną z zagranicznych uczelni. Bez wątpienia wybór odpowiedniej ścieżki nauki będzie miał wpływ na dalsze życie każdego z nich, dlatego decyzję taką trzeba dokładnie przemyśleć.

Studia w Polsce z pewnością będą opcją tańszą dla naszego portfela. Jeżeli pragniemy zmienić otoczenie, zawsze możemy wybrać inne, niż nasze rodzinne, miasto lub wybrać się na wymianę studencką w trakcie studiowania. Polskie uczelnie są na coraz wyższym poziomie i ambitnym studentom dają wiele szans rozwoju. Zawsze także studenci mogą brać udział w zagranicznych projektach, czy konkursach, które sprawią, że zawsze będą na bieżąco z daną dziedziną wiedzy. Bez wątpienia zmiana miejsca zamieszkania nie będzie tak drastyczna jak w przypadku wyjazdu na studia zagraniczne, dlatego też opcja ta z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie bliski kontakt z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi.

Wyjazd na studia do Anglii to natomiast idealny wybór dla osób ambitnych i lubiących nowe przygody. Decyzja taka powinna być jednak poprzedzona odpowiednim researchem dotyczącym wybranego przez nas kierunku, a także świadomością tego, iż dostanie się na zagraniczną uczelnię wymagało będzie od nas większego wysiłku i pracy. Warto np. doszkolić swoje umiejętności językowe, aby pewniej czuć się w danym miejscu, a także zorientować się, jakie przedmioty, czy fakultety powinniśmy zaliczyć, aby zwiększyć swoje szanse na liście kandydatów. Bez wątpienia jednak studia w Anglii będą dobrze wyglądały w naszym CV i zwiększą nasze szanse na rynku pracy. Warto pamiętać także o tym, iż jest to niezapomniana przygoda, która sprawi, że staniemy się ludźmi jeszcze bardziej otwartymi na świat i nowe możliwości. Jedynym minusem zagranicznych studiów mogą być ich wysokie koszty. Warto jednak zapoznać się z ofertami licznych stypendiów i kredytów oferowanych osobom kształcącym się w Anglii. Jeżeli nie chcemy jednak się zapożyczać, warto odwiedzić wcześniej wybrane przez nas miasto i znaleźć odpowiednią dla siebie pracę dorywczą, która pomoże nam opłacić lokum lub podstawowe codzienne wydatki. Kolejną opcja finansowania jest stypendium jakie otrzymać możemy za wysoką średnią. Musimy być jednak świadomi dużej konkurencji, warto jednak spróbować.

Jak więc widać wybór uczelni będzie miał zdecydowany wpływ na naszą przyszłość, warto więc podejść do tej decyzji racjonalnie i przemyśleć wszystkie plus i minusy studiowania w danym miejscu tak, aby przez cały czas studiów być w pełni zadowolonym z podjętej decyzji.