Blue Flower

Dom. Mieszkanie. Nasze małe miejsce na ziemi. Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo znaleźć wymarzoną nieruchomość mieszkalną, w której zamieszkamy. Chociaż – jak się wydaje nieco paradoksalnie – na rynku można dzisiaj znaleźć naprawdę zróżnicowane oferty, które zaskakują kupujących pod wieloma względami. Mieszkania deweloperskie kuszą lokalizacją i nowoczesnym wyglądem, mieszkania z rynku wtórnego proponowane są nierzadko w bardzo atrakcyjnej cenie. Wybór odpowiedniej nieruchomości w pewnym momencie wydaje się niemożliwy. Mnogość ofert, różnorodność oglądanych budynków oraz okolicy rzeczywiście potrafią zamącić w głowie. Na nasza decyzję wpływa wiele czynników. Często jest to lokalizacja, jeszcze częściej cena danej nieruchomości. Bardzo duże znaczenie ma również metraż kupionego mieszkania czy domu. Na rynku możemy dzisiaj znaleźć nowoczesne i przestronne apartamenty oraz przytulne kawalerki o powierzchni nawet kilkunastu metrów kwadratowych. Odpowiedni metraż trzeba również zaaranżować. Często wydaje się nam, że zbyt duże mieszkanie może przerosnąć nasze możliwości aranżacyjne. To samo dotyczy zresztą malutkiej kawalerki. Jak się jednak okazuje, każdy metraż można urządzić – w zależności od potrzeb – przytulnie, oryginalnie, praktycznie czy nowocześnie.

Moda na lofty

W ostatnim czasie do Polski dotarła moda na tak zwane lofty, czyli mieszkania przypominające wnętrza poprzemysłowe. W różnych miastach naszego kraju można znaleźć budynki, które kiedyś pełniły funkcje przemysłowe, a dziś zostały przerobione na mieszkania. Co ciekawe, wielu deweloperów tworzy nowoczesne projekty mieszkań stylizowanych na lofty. Takie nieruchomości określamy dzisiaj mianem soft loftów. Jeśli chodzi o metraż loftów, z pewnością jest on dość pokaźny, ponieważ w przypadku takich nieruchomości bardzo liczy się przestrzeń. Zazwyczaj poszczególne pomieszczenia nie są dzielone ścianami, a jedynie akcentowane za pomocą niskich murków, posadzki czy blatów (gdy na przykład kuchnia jest oddzielona od salonu). Wyznacznikiem loftu jest również wysoki sufit. W takich miejscach często znajdują się antresole. Metraż loftu jest bardzo cenny pod względem aranżacji. W sieci można znaleźć naprawdę inspirujące przykłady urządzonych loftów. Z reguły nawiązują one swoją stylizacją do wnętrz przemysłowych. Mimo pozornej surowości mogą być również przytulne i kreatywne. 

Mieszkanie na poddaszu

Bardzo ważnym przykładem nieruchomości pod względem metrażu są oczywiście wszystkie lokale zlokalizowane na poddaszu. Na ich metraż powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego. Dotychczasowi właściciele nierzadko mniej lub bardziej świadomie zawyżają metraż swojej nieruchomości. A z tym wiąże się przecież nieodzownie ostateczna cena sprzedawanego lokalu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy zatrudnić fachowca, dla którego pomiar mieszkania ze skosami nie będzie dużym problemem. W kontekście aranżacji skosy w pomieszczeniach nie są – wbrew powszechnej opinii – ograniczające. Co więcej, mieszkania na poddaszu potrafią być naprawdę wyjątkowe i oryginalne. Wiele na temat aranżacji mieszkań na poddaszach można znaleźć w magazynach architektonicznych. 

Wielofunkcyjne kawalerki

Kawalerka to idealne mieszkanie dla singla. Tak sądzi wiele osób. Okazuje się jednak, że w mieszkaniu o metrażu 20-30m2 może spokojnie zamieszkać para czy małżeństwo z małym dzieckiem. Warto zainwestować przede wszystkim w nowoczesne i praktyczne wnętrze. Nie oznacza to z kolei, że mieszkanko nie może być również przytulne. Odpowiedni kolor ścian, stonowane i dopasowane kolory są w stanie nadać nawet małej kawalerce niepowtarzalnego charakteru. Ważnym elementem jest również światło. Jeśli w mieszkaniu znajduje się jedno duże okno, warto dodatkowo podkreślić wnętrze przy pomocy światła sztucznego. Zasłony powinny być jasne, by w dzień przepuszczały jak największą ilość światła. W „większych” kawalerkach nierzadko można znaleźć wyodrębnioną sypialnię, w której mieści się zazwyczaj tylko łóżko, komoda i szafki nocne. Niemniej jednak warto wyodrębnić taką przestrzeń, ponieważ zapewnia ona odrobinę intymności. Ten aspekt staje się z kolei szczególnie ważny, gdy w domu pojawi się dziecko. Jeśli odwiedzi nas rodzina czy znajomi, maleństwo będzie mogło wygodnie i spokojnie spać w pokoju obok. Niemniej jednak warto pamiętać, że salon z aneksem powinien pozostać przestronny. Osobną sypialnię możemy zaaranżować wyłącznie w takiej sytuacji. Jak się zatem okazuje, nawet mały metraż można zaaranżować przytulnie i funkcjonalnie. Podstawą efektywnego urządzania małych wnętrz jest właściwy dobór kolorów oraz funkcjonalnych mebli. 

Apartamenty dla wymagających

Apartamenty to nic innego jak ogromne mieszkania, których główną zaletą jest oczywiście ogromna przestrzeń. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ w apartamentach zazwyczaj można znaleźć przestronne balkony bądź tarasy. Wbrew pozorom zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w apartamencie nie jest proste. Wszystkie pomieszczenia powinny stanowić pasującą do siebie całość. Zarówno pod względem kolorystyki, jak i szeroko pojętej stylistyki. Warto również pamiętać, że w cenie jest niewielki minimalizm. Zagracanie przestrzeni niepotrzebnymi meblami czy dodatkami wcale nie wpłynie pozytywnie na efekt końcowy. Wręcz przeciwnie. W cenie okazuje się łączenie funkcjonalizmu i estetyzmu. 

Standardowe mieszkanie dwupokojowe

Najpopularniejsze są dzisiaj mieszkania dwu-, trzypokojowe. Takich nieruchomości poszukują rodziny z dwójką, trójką dzieci. Metraż wspomnianych lokali oscyluje wokół kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Na rynku tego typu nieruchomości oferowane są zarówno przez inwestorów i firmy deweloperskie (rynek pierwotny), jak i przez sprzedawców prywatnych (rynek wtórny). 

Na rynku można dzisiaj znaleźć różne mieszkania. Wszystkie różnią się od siebie metrażem. Wydaje się jednak, że efekt końcowy każdej aranżacji ma być taki sam – mieszkanie powinno być przytulne i oryginalne, ale jednocześnie praktyczne.