Blue Flower

optymalizacja łazienekPrzygotowując się do remontu łazienki z pewnością marzymy o tym, aby zrzucić na kogoś ciężar odpowiedzialności za wybieranie materiałów wykończeniowych, kolorów płytek ceramicznych oraz armatury, które byłyby najlepsze dla naszego pomieszczenia kąpielowego i prezentowały się razem najlepiej jak tylko się da. Nie każdy z nas dysponuje umiejętnościami wyobrażania sobie efektu końcowego jedynie na podstawie zdjęć pojedynczych płytek, dlatego też coraz chętniej zaczęliśmy korzystać z możliwości, jakie dostarcza nam Internet oraz wszelkie możliwe aplikacje komputerowe, ułatwiające zaplanowanie remontu oraz dokładne obliczenie ilości niezbędnego materiału. Działanie bez wcześniejszego określenia budżetu oraz marginesu na ewentualne wymiany instalacji czy elementów, których pierwotnie nie planowaliśmy wymieniać, a także bez świadomości tego, czego właściwie szukamy, naraża nas na nieplanowane wydatki oraz efekt końcowy, który będzie dla nas niesatysfakcjonujący.

Niektóre elementy wyposażenia takie, jak chociażby szklane misy, które bardzo często zastępują nasze klasyczne umywalki, mogą znakomicie prezentować się na zdjęciach w specjalnych aranżacjach, jednak w naszej łazience, w której nic do siebie nie pasuje, nie będzie ani atrakcyjna, ani ekskluzywna. Dobrze więc wcześniej – z ołówkiem w ręku lub osobą, która posiada wyobraźnię przestrzenną – wszystko dokładnie obmierzyć, policzyć oraz spróbować rozmieścić na planie naszej łazienki. Jeżeli lubimy bawić się w architektów, Internet przywita nas z otwartymi ramionami, ponieważ obecnie istnieje już szereg darmowych aplikacji, na podstawie których możemy wpisywać rzeczywiste parametry naszej łazienki i próbować wyposażyć ją w akcesoria i meble umieszczone w dostępnej bazie danych. Nawet jeżeli całość nie będzie w stu procentach odpowiadała temu, czego szukamy, bo na przykład umywalka znajdująca się w bazie danych pochodzi od producenta, którego armatury nie zamierzamy kupować, możemy potraktować ostateczny projekt jako wizję poglądową, pozwalającą nam na wyobrażenie sobie tego, jak będą ze sobą współgrały kolory, jak będą prezentować się odpowiedniej wielkości płytki ceramiczne i jak względem siebie rozmieścić armaturę i meble, żeby wszystko jak najlepiej podkreślało atuty naszej łazienki i maskowało jej wady.

kwiaty w łazienceDajemy sobie szansę na eksperymentowanie bez jakichkolwiek strat finansowych i ryzyka popełnienia błędu, dlatego też za każdym razem zachęca się do podejmowania tego typu działań. Możemy także pokusić się o przeglądanie gotowych aranżacji stworzonych na potrzeby biur architektonicznych czy producentów płytek łazienkowych. Przestrzeń wirtualna jest na tyle pojemna, że można w niej umieszczać nieskończoną ilość zdjęć, dlatego też producenci glazury i terakoty skrupulatnie korzystają z tego przywileju. Jest to dla nas niezwykle korzystne, ponieważ mamy możliwość zobaczenia wybranej płytki ceramicznej w szerszym kontekście. Interesującą ofertę płytek można przejrzeć na stronie producenta. Zdarza się czasami, że doskonale prezentująca się pojedyncza płytka traci na swoim uroku, kiedy jest już położona na ścianie, dlatego też nie ulegajmy pierwszemu wrażeniu, tylko postarajmy się potraktować poszukiwanie swoich idealnych płytek ceramicznych jak działanie strategiczne. Działanie w pośpiechu i sięganie po materiały na chybił-trafił rzadko kiedy przynosi pozytywne rezultaty, sprawiając zazwyczaj, że świeżo wyremontowana łazienka jest niefunkcjonalna i najzwyczajniej w świecie nam się nie podoba. Żeby nie żałować swoich decyzji oraz nie uważać, że mogliśmy coś zmienić albo zorganizować inaczej, poświęćmy więcej uwagi na przygotowania i mniej na wykonanie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z usług profesjonalnego biura projektowego, które zwalnia nas z konieczności wielogodzinnego zastanawiania się nad kolorystyką czy optymalnym ustawieniem urządzeń sanitarnych.

Projektanci działają ściśle według naszych wskazówek, nie istnieje więc ryzyko, że efekt końcowy nam się nie spodoba czy nie będzie spójny z naszą własną wizją. Ze względu na to, ze architekci i dekoratorzy posiadają spore doświadczenie, będą w stanie zwrócić uwagę na elementy, które są dla nas błahe, albo o których nie wiemy nawet, że są ważne. Może tak być w przypadku instalacji czy tez podłączeń kanalizacyjnych, od których w wielu przypadkach zależeć będzie ustawienie sprzętów elektrycznych oraz urządzeń sanitarnych. Paradoksalnie też, tego typu usługi nie kosztują majątku, nie jest więc to współcześnie wielkomiejski kaprys, a najzwyklejsze w świecie poproszenie o pomoc. Raz porządnie rozplanowane pomieszczenie będzie łatwiejsze w późniejszych aranżacjach, dlatego też taki wybór może przynosić same korzyści. Ze względu na rosnącą konkurencyjność, ceny usług architektonicznych są obecnie dużo tańsze, niż jeszcze kilka lat temu, dlatego też jeżeli nasza łazienka ma nietypowy układ oraz rozmiar, zasięgnięcie rady profesjonalisty będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę i pozwoli nam na stworzenie w przestrzeni swojej łazienki pomieszczenia kąpielowego, w którym będziemy odpoczywać po ciężkim dniu i dbać o swoją higienę.